середа, 14 червня 2017 р.

Значення води в житті людини

Вода є одним з найпоширеніших хімічних сполук на Землі. Вона покриває близько 4/5 земної поверхні, а її загальна маса на планеті досягає 10 ^ 18 тонн. Вода не тільки грає першорядну роль у побуті та промисловості, а й винятково важлива для підтримки життя взагалі.

Жодне з живих істот на Землі не може жити без води. Така важлива і безпосередня роль обумовлена її фізичними і хімічними властивостями. Важко переоцінити значення води і в житті людини.



Приблизно на 2/3 людське тіло складається з води. У складі живої клітини — структурної та функціональної одиниці організму — вона також займає перше місце в кількісному відношенні. Насиченість клітини водою безпосередньо пов'язана з інтенсивністю обміну речовин у ній.
Чим більше в клітці води, тим вище інтенсивність обміну речовин.

У якому вигляді вода може знаходитися в клітинах

Це хімічна сполука може перебувати в клітинах у вільній і зв'язаній формі. Вільна вода, частково заповнює міжклітинний простір, судини, порожнини органів і клітинні вакуолі, служить для транспорту речовин між клітиною і навколишнім середовищем. У зв'язаній формі вода знаходиться між молекулами білка, волокнами, мембранами і входить до складу деяких клітинних структур.

Властивості води та її функції в організмі

Без води було б неможливе збереження обсягу і пружності живої клітини. Крім цього, переважна частина хімічних реакцій в організмі протікає у водних розчинах. Виборча здатність розчиняти і не розчиняти певні речовини, висока теплоємність і теплопровідність, нестисливі та інші властивості роблять воду незамінною для життя.

Вода добре розчиняє іонні сполуки — кислоти, і солі. Це пояснюється полярністю молекул і здатністю води утворювати водневі зв'язки. Легко розчиняються також і деякі неіонні, але полярні сполуки, такі як цукор, амінокислоти, прості спирти. Всі ці речовини називаються гідрофільними.

При переході речовини в розчин значно підвищується його реакційна здатність. З цієї причини вода — основне середовище для протікання біохімічних реакцій. За безпосередньої участі H2O йдуть багато окислювально-відновні реакції та реакції гідролізу.

Вкрай важливу роль відіграє розчинність у воді газів — кисню, вуглекислого газу та інших.

Не менш важлива для живих організмів і здатність води не розчиняти певні речовини, звані гідрофобними — наприклад, жири, нуклеїнові кислоти, деякі полісахариди і білки. На утворюється поверхні розділу протікають багато хімічні реакції.

Висока теплоємність і теплопровідність забезпечують терморегуляцію організму і захищають від різких перепадів температури тіла. Практично повна нестисливі визначає обсяг і пружність клітин і тканин.

Роль води у повсякденному житті людини

Людина має справу з водою щодня протягом життя. Вона використовує її для пиття та приготування їжі, умивання, купання і багато чого іншого.

Якщо без їжі можна прожити до 50 днів, то без води — не більше 5. Сильне зневоднення може призвести до непритомності і виникнення галюцинацій. Зрештою такий стан без надання медичної допомоги закінчується летально.
Жага нерідко маскується під апетит. Якщо вас тягне перекусити, часто буває досить просто попити води.

Вода необхідна для нормального мислення і фізичної активності. При достатньому надходженні рідини людина витривала і енергійна стає. Зневоднення призводить до втоми, поганої концентрації уваги, головному і суглобовим болів, підвищення тиску, порушень в роботі нирок. Недолік вологи в організмі позначається і на стані шкіри: вона стає сухою і більше схильної до виникнення зморшок.

Немає коментарів:

Дописати коментар